Czy warto używać środków do czyszczenia samochodu?

wash-a-car-1822415_1280

Właściciele aut dzielą się na dwie grupy. Na tych, którzy do każdej części swojego auta posiadają osobny środek czyszczący oraz tych, których ewentualnie zainteresuje płyn do mycia karoserii. Oczywiście z całą pewnością występują jakieś wyjątki, jednak każdy z nas zna przedstawiciela którejkolwiek z wspomnianych wcześniej typów. W takim razie w jaki sposób wybrać najlepszy środek do czyszczenia auta? I czy w ogóle opłacalne jest korzystanie z kilku preparatów zamiast jednego?

Czy środki czystości do auta są potrzebne?
To pytanie pojawia się na ustach bardzo wielu klientów, którzy docierają do sklepowego działu, w którym możemy znaleźć środki czyszczące do samochodów. Żeby jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie, warto wyobrazić sobie swój samochód i zastanowić się odrobinę nad jego budową. I nie chodzi tutaj o silnik czy parametry techniczne. Bardziej interesująca jest karoseria oraz wnętrze naszego pojazdu. Zacznijmy od początku. Na parkingu stoi nasz piękny samochód. Widzimy połyskujący w słońcu lakier, świecące alufelgi oraz kontrastującą z nimi czerń zderzaków. Wnętrze natomiast jest nieco inne – elegancka, skórzana tapicerka, deska rozdzielcza z tworzywa, które jest podświetlone diodami LED. Mając taki obraz w głowie zadamy sobie to pytanie ponownie – Czy różne środki czystości do auta są potrzebne? Odpowiedź nasuwa się sama, ponieważ karoseria oraz wnętrze jest zestawieniem kilku materiałów, których pielęgnacja wymaga zupełnie innego podejścia. Warto wybierać jednak z głową i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Mycie samochodu, czyli jaki szampon wybrać?
Odpowiedni płyn do karoserii to podstawia. Producenci oferują nam bardzo wiele rodzajów szamponów do mycia samochodu. Co ciekawe, jeśli odpowiednio dobierzemy środki do mycia auta nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń. Będziemy przede wszystkim konserwować lakier i pozostałe elementy karoserii przed niszczeniem. Wywołuje je słońce, wiatr, mróz i woda oraz zabrudzenia. Dlatego wybierając szampon warto zdecydować się na taki z woskiem. Już podczas mycia na lakierze pojawi się cienka powłoka ochronna, która będzie chronić lakier przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczeń. Im częściej będziemy powtarzać tą czynność, tym łatwiej będzie nam umyć auto kolejnym razem (zanieczyszczenia nie zdążą przywrzeć do lakieru).

Inne środki do mycia auta
Środki czystości do samochodu to jednak nie tylko szampon. Warto rozważyć również zakup płynu do czyszczenia felg – ponieważ gromadzą się na nich zanieczyszczenia trudne do usunięcia (olej, pył z tarcz hamulcowych itd.). Oprócz tego niezwykle istotne jest odpowiednie czyszczenie szyb. Przejrzyste okna będą szybciej ulegały odparowaniu i zapewnią doskonałą widoczność dla kierowcy. Oprócz tego bardzo przydatny jest spray do deski rozdzielczej. Nie tylko doskonale czyści i pozbywa się kurzu, ale również pielęgnuje pomagając zapewnić trwałość koloru wykończenia wnętrza auta. Nadaje też świeżego zapachu, co znacznie poprawia komfort podróżowania.

Zakup środków do czyszczenia samochodu nie jest zbędnym wydatkiem. Nie używamy ich codziennie, dlatego są bardzo wydajne (jedno opakowanie wystarcza nawet na kilka miesięcy). Dodatkowo pomagają chronić nasze auto i zachować je w jak najlepszej kondycji. Dlatego warto kupować tego rodzaju preparaty. Ważne jednak, aby robić to z głową i decydować się tylko na te produkty, które są odpowiednie dla naszego pojazdu.

0 odpowiedzi

Zostaw Odpowiedź

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Nie krępuj się pozostawić własnej opini

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *